Bindowanie i bindownice - garść informacji

Bindowanie to świetny sposób na porządkowanie i zabezpieczanie firmowych dokumentów. To sposób łączenia luźnych kartek z pomocą bindy, czyli grzbietu. Bindownice znajdują się już nie tylko w kserach i punktach druku, ale także w zwyczajnych biurach. Spina się nimi cenniki, faktury, instrukcje, materiały szkoleniowe.

Wiele uczelni wymaga też bindowania prac zaliczeniowych. Wszystkie te zabiegi umożliwiają łatwe przechowywanie dokumentów. Jakie rodzaje bindowania są najczęściej stosowane i jakie urządzenia temu służą?

Popularne sposoby bindowania dokumentów

Zacznijmy od opraw kanałowych, najbardziej eleganckich i najdroższych metod bindowania. Metalowy kanał pozwala scalić do 300 kartek, przy użyciu specjalnego urządzenia. Dość często stosuje się termobindowanie (okładka wypełniona klejem na gorąco). Oprawy grzebieniowe to scalanie kartek z pomocą grzbietu metalowego lub plastikowego. Aby wyjąć kartki (lub dołożyć nowe), należy użyć debindera. Najłatwiej jest rozłączyć oprawę grzebieniową, nieco trudniej drutową, która pozwala też na połączenie mniejszego pliku kartek. (112-120). Niektórych typów opraw nie da się rozłączyć - należą do nich drutowe, paskowe i termiczne.Bardzo ważną kwestię stanowi prawidłowy dobór szerokości grzbietu do grubości pliku bindowanych kartek. Bardzo często w biurach wybiera się okładki niepołączone z grzbietem, jako bardziej uniwersalne i możliwe do zastosowania w różnych połączeniach, z różnymi grzbietami.

Kilka słów o bindowaniu tradycyjnym

Aby zbindować dokument najprostszą, najbardziej rozpowszechnioną metodą, należy zrobić dziurki w pliku kartek, a następnie połączyć je grzbietem. Plik kartek jest zamykany w stosownych okładkach, tworząc wygodną, spójną całość. Tradycyjne, plastikowe grzbiety pozwalają nie tylko na wygodne rozkładanie i kserowanie dokumentów, ale także na rozłączanie kartek, wyjmowanie ich i dokładanie. Grzbiet może być ponownie użyty. Większość dostępnych na rynku bindownic oferuje właśnie taki typ bindowania.

Jak oprawić dokumenty

Wybór zależy od ceny, liczny oprawianych i dziurkowanych kartek, ich formatu i grubości pliku. Dla wielu osób liczy się też możliwość regulowania marginesu bezpośrednio w bindownicy.O oprawie drutowej "Drut" to inaczej metalowy zwój o kilkudziesięciu zakrętach.  To permanentna, wygodna oprawa, umożliwiające rozkładanie okładek aż do 360 stopni. Aby wyjąć kartki z już gotowego grzbietu, trzeba go zniszczyć. To drugi w kolejności popularności sposób bindowania, idealny do dokumentów często kserowanych i czytanych na przykład w podróży.

Termobindowanie

Aby bindować dokumenty w całość na ciepło, trzeba posiadać specjalne urządzenie, termobindownicę, oraz okładki wypełnione klejem. Ogrzany klej zatapia w sobie kartki i spaja je w schludną, równą całość. To bardzo prosta oraz estetyczna metoda bindowania. Jej minusem bywa czasami trwały charakter. Kartki wprawdzie nie wypadają, ale nie da się też ich wyjąć ani dołożyć. Taki proces trwa bardzo krótko, pozwala połączyć nawet 500 stron i solidnie zabezpiecza dokumentację.

Autor