Łatwe i szybkie wywoływanie zdjęć online

Coraz więcej osób jest ukontentowanych w zupełności dzięki zdjęciom na ekranie telefonu komórkowego lub osobistego komputera. Zdjęcia w formie papierowej, które możemy schować do portfela czy postawić w ramce na komodzie to jednak zupełnie inna sprawa. Dzisiaj można je wygodnie zamówić w internecie, chociaż trzeba wiedzieć, jak to zrobić, żeby wyszło idealnie. W tym tekście wytłumaczymy, jak to zrobić krok po kroku.

Startujemy

Do zrobienia dobrego zdjęcia nie potrzeba ani profesjonalisty, ani profesjonalnego sprzętu. Do wywoływania zdjęć nie potrzeba też żadnych odczynników. Zabierzmy się za to i odbierzmy nasze zdjęcia od kuriera.

Odbitki

Dawniej odbitki produkowaliśmy poprzez wręczanie fotografowi filmu, który on traktował odpowiednimi odczynnikami chemicznymi. Nie ma tutaj po co wchodzić w szczegóły, ale najogólniej rzecz biorąc, procedura polegała na stworzeniu negatywu, który potem był utrwalany na papierze światłoczułym. Był to wręcz proces magiczny, bo moczenie papieru w odczynnikach i potem naświetlanie go powodowało, że wyłaniał się piękny obraz. Dzisiaj głównie ograniczamy się do zwykłego drukowania.

Drukowanie i wywoływanie

Nowoczesne aparaty zapisują zdjęcia w formie cyfrowej. Jest to plik graficzny, który można nanieść na papier swoistą metodą drukowania. Jest to tak zwane suche wywoływanie zdjęć. Wywoływanie mokre jest podobne do opisanej wyżej procedury klasycznej, ale zamiast wanienek z chemią są specjalne maszyny, które robią wszystko za nas.

Wydruk zdjęć

Najważniejsze kwestie

Przed zamówieniem odbitek trzeba się zapoznać z kilkoma podstawowymi kwestiami, które pozwolą nam na uzyskanie odpowiedniego efektu.

Rozdzielczość zdjęć

W pewnym uproszczeniu rozdzielczość zdjęć to ilość kropek (pikseli), jaka wchodzi na jedno zdjęcie. Znów mówiąc w uproszczeniu, im więcej pikseli, tym lepsze zdjęcie. Aparaty zazwyczaj opisywane są przez megapiksele (zapisywane jako MP lub MPix), czyli miliony pikseli na zdjęcie. Dla dobrego zdjęcia o rozmiarze 10x15 centymetrów potrzeba zwykle około 2MPix. Próba wykonania odbitki ze zdjęcia o niższej rozdzielczości skończy się uzyskaniem obrazu mocno rozmazanego.

DPI

DPI to miara podobna do rozdzielczości, ale używa się jej w poligrafii. Oznacza ona ilość punktów na cal kwadratowy wydruku. Im większe zagęszczenie punktów, tym w oczywisty sposób jego lepsza jakość przy patrzeniu na obraz z mniejszej odległości. Typowy druk wykonuje się w rozdzielczości 300DPI, co oznacza, że jeśli nasz plik ma mniejsze DPI, co po prawdzie zdarza się rzadko, jakość wydruku będzie bardzo niska.

Format wydruku – kadrowanie

Typowy wydruk zdjęcia ma format prostokąta o bokach 15 i 10 centymetrów. W takim formacie, w formacie 3:2, wykonuje się dzisiaj większość zdjęć, więc nie ma z tym żadnego problemu. Stare zdjęcia i  niektóre aparaty cały czas jednak maja format 4:3 i taki też często można samodzielnie ustawić. Jeśli tak się stanie, konieczne jest wykadrowanie zdjęcia lub zostanie ono brzydko porozciągane lub skurczone.

Autor