Na co zwracać uwagę przygotowując się do oprawy pracy dyplomowej?
Obrona pracy dyplomowej jest wyjątkowym wydarzeniem. Pozwala na symboliczne zakończenie okresu ciężkiej pracy na studiach, a jednocześnie jest postrzegana jako pierwszy krok do podjęcia pracy zawodowej, która zdecyduje o przyszłości danej osoby. Oczywiście, nim dojdzie do obrony, konieczne jest napisanie pracy, gdy zaś ta jest gotowa, stoi przed nami nie lada wyzwanie, jakim jest jej oprawa.
Wszystko musi się przy tym odbywać zgodnie z wytycznymi, jakie określiła dana uczelnia wyższa. O czym zatem powinniśmy pamiętać?
Twarda oprawa pracy dyplomowej
Za najbardziej popularną, a przy tym najczęściej stosowaną metodę uznaje się twardą oprawę pracy dyplomowej. Oczywiście, znakomicie sprawdza się ona także wówczas, gdy mamy do czynienia z oprawą innych ważnych dokumentów, aktów prawnych oraz umów. To zdecydowanie najlepszy sposób na to, aby zabezpieczyć ich zawartość. Twarde oprawy są przeważnie wykonywane w różnych kolorach i w wielu rozmiarach, w zależności od tego, jak duża objętościowo jest praca i jaka gramatura papieru znalazła w jej przypadku zastosowanie.
Miękka oprawa pracy dyplomowej
Także miękka oprawa pracy dyplomowej ma szerokie grono zwolenników, choć trzeba przyznać, że znacznie częściej pojawia się w odniesieniu do raportów, audytów oraz różnego rodzaju prac zaliczeniowych. Jeśli zdecydujemy się na oprawę zaciskową, ta zwykle posiada twardy grzbiet spinający kartki. Jej znakiem rozpoznawczym jest także miękka, przezroczysta okładka przednia i tekturowa okładka tylna.
Czas wykonania oprawy
Czas, w jakim wykonywana jest oprawa pracy dyplomowej, jest uzależniony od kilku czynników. Kluczowe znaczenie wydaje się jednak mieć to, na jaki jej rodzaj ostatecznie się zdecydowaliśmy. Najczęściej nie trzeba jednak pozostawiać pracy na długo, a czas realizacji zlecenia nie przekracza piętnastu minut.
Ile kosztuje oprawa pracy dyplomowej?
Cena oprawy nie zawsze jest taka sama. Tu kluczowym czynnikiem okazuje się być wypełnienie stron kolorem, do oceny jest więc wykorzystywany dokument, który trafił do punktu świadczącego tego rodzaju czynności. Należy jednak liczyć się z tym, że przyjdzie nam wydać od pięćdziesięciu do stu złotych.
Oprawa pracy dyplomowej – przygotowanie do wydruku
Jeszcze zanim podejmiemy decyzję o tym, jaki rodzaj oprawy wykorzystać, powinniśmy zainteresować się tym, czy rzeczywiście mamy swobodę działania, czy też nasza uczelnia ma bardziej konkretne oczekiwania. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w zakresie samego wydruku.
W pierwszej kolejności warto więc sprawdzić, jaki sposób wydruku jest tym zalecanym, prace można bowiem drukować zarówno jedno-, jak i dwustronnie. Nie można też zapominać o wytycznych dotyczących liczby egzemplarzy w danej oprawie, a także o rodzaju wydruku pod względem koloru. Kwestią, której nie należy ignorować, jest też edycja tekstu, wymiary marginesów, numeracja oraz wygląd strony tytułowej potrafią być bowiem ustandaryzowane. Warto też pamiętać o tym, w jakim formacie ma być przygotowany dokument. Najczęściej jest to format PDF, a nie doc.