O czym trzeba pamiętać, oprawiając pracę dyplomową?

Cały wyjątkowo ciężki okres studiów wieńczy obrona pracy dyplomowej. To nie tylko koniec studiów, ale również pierwszy krok, jaki trzeba wykonać, aby rozpocząć pracę zawodową zgodną ze zdobytym wykształceniem. Zanim jednak zjawimy się na obronie pracy, musimy ją napisać, a następnie oprawić.

Trzeba przy tym przestrzegać wytycznych, jakie nakłada na studenta uczelnia. Z czym wiąże się oprawa pracy dyplomowej? O czym nie można zapomnieć, przygotowując ją?

Oprawa twarda

Twarda oprawy pracy dyplomowej to metoda najbardziej popularna, a jednocześnie stosowana najczęściej. Sprawdza się nie tylko w przypadku pracy dyplomowej, ale również ważnych umów, a także aktów prawnych. Skutecznie chroni to, co znajduje się w środku. Obecnie twarde oprawy to kilka różnych kolorów, a także rozmiarów. Nie ma więc żadnego problemu z dobraniem takiej, która pomieści pracę dyplomową.

Oprawa miękka

Równie chętnie wykorzystywana jest miękka oprawa pracy dyplomowej. Sprawdza się również dobrze w przypadku rozmaitych raportów, audytów, a także prac zaliczeniowych. Posiada twardy grzbiet, który skutecznie spina kartki. Jednocześnie z przodu ma miękką i przezroczystą okładkę, zaś z tyłu taką, która wykonana została z tektury.

Ile czasu potrzeba na oprawienie pracy dyplomowej?

To, jak długo trwa oprawa pracy dyplomowej uzależnione jest przede wszystkim od tego, jaki rodzaj oprawy wybierzemy. Na ogół praca zostanie oprawiona na miejscu. Jeśli zdecydujemy się na miękką termozgrzewalną oprawę, zajmie to na ogół nie więcej niż około piętnaście minut.

Przygotowanie pracy dyplomowej

Ile kosztuje oprawa pracy dyplomowej?

Wpływ na ostateczną cenę ma między innymi to, w jakim stopniu strony wypełnione są kolorem. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć pracę do wglądu w punkcie, w którym zamierzamy ją oprawić. Na ogół wydatek waha się w przedziale od pięćdziesięciu do stu złotych.

Jak przygotować pracę dyplomową do druku?

Zanim wybierzemy konkretny rodzaj oprawy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z wymogami, jakie stawia przed nami uczelnia. Trzeba bowiem pamiętać, że każda ma swoje wytyczne, do których należy się dostosować. W przeciwnym razie praca może zostać odrzucona i konieczny będzie jej powtórny druk.

Co należy sprawdzić?

Przede wszystkim to, czy drukujemy pracę po jednej, czy po obu stronach. Koniecznie trzeba także sprawdzić, jaki rodzaj oprawy akceptowany jest przez uczelnię, a także liczbę egzemplarzy, które trzeba dostarczyć. Nie można zapominać również o właściwej edycji tekstu. Znaczenie ma:-rozmiar marginesów;-numeracja stron;-wygląd strony tytułowej. Aby wydruk pracy mógł być prawidłowy, należy zapisać ją w formacie PDF. Tylko wówczas możemy być pewni, że nie dojdzie do przesunięć marginesów czy zamieszczonych w pracy tabel bądź rysunków. Nie każda uczelnia ma takie same wytyczne, co do oprawy pracy dyplomowej. Dlatego proponowane są różne rodzaje opraw. Największą popularnością cieszy się bindowanie, które jest miękkim rodzajem oprawy. Samo bindowanie dzieli się na kilka rodzajów. I tak może to być bindowanie z grzbietem plastikowym bądź drutowym.

Zobacz ofertę

Autor